Manuka jest używana w refluksie, aplikacjach brzusznych i żołądkowo-jelitowych. Liczne badania wykazały, że miód manuka (https://www.bee.pl/9172-miod-manuka) ma działanie antybakteryjne wobec różnych bakterii, w tym tych występujących w przewodzie pokarmowym. Mówimy tu o patogenach, takich jak Helicobacter pylori, Clostridium difficile i Salmonella typhimurium.

W czym może pomóc miód manuka?

Miód manuka, podobnie jak antybiotyki, może pomóc w leczeniu infekcji błony śluzowej jelit i żołądka. Wystarczy jedno stężenie miodu manuka, aby zahamować wzrost bakterii Helicobacter pylori. Jest również dobrym źródłem antybiotyków. Dodatkowo zmniejsza objawy niestrawności. Miód manuka wykazał właściwości lecznicze w dawce 25 g/kg s.m. zakażonych pałeczkami duru.

Jakie są korzyści z używania miodu?

Miód ma również pozytywny wpływ na odpowiedź immunologiczną, a ponadto:

  • obniża ciśnienie krwi (hipotensja),
  • poprawia właściwości reologiczne krwi,
  • chroni wątrobę,
  • ma właściwości przeciwmiażdżycowe.

Ponadto, zawiera minerały, które wpływają na proces wytwarzania krwi.

Miód manuka z Nowej Zelandii oraz miód europejski i polski

Skoro miód manuka ma wiele dobroczynnych właściwości. Udowodniono, że skład chemiczny jest bliższy miodom ciemniejszym (miodunka, gryczana, wrzosowa). Miód manuka jest zwykle wytwarzany przy użyciu 5 hmf, który ma wysoką zawartość sacharozy i wysoką zawartość polifenoli. Manuka niszczy wolne rodniki, tak jak naturalny ciemny miód (w celu określenia jego zdolności antyoksydacyjnych). Właściwości i skład miodu Manuka i miodu europejskiego są do siebie podobne. Wyróżnia je MGO (methylglyoxal), substancja antybakteryjna obecna w dużych ilościach w manuka.

O czym należy pamiętać przed spożyciem miodu manuka?

Miód jest produktem o wysokiej zawartości węglowodanów, co może być problematyczne dla osób, które muszą kontrolować poziom cukru we krwi. Miód ma wysoki indeks glikemiczny. Podczas przyjmowania glukozy poziom cukru we krwi może znacznie wzrosnąć, a standardowa dawka leku obniżającego poziom cukru we krwi może być zbyt niska.

Manuka w kosmetykach

Jak wspomniano powyżej, miód manuka ma korzystny wpływ na zmiany skórne, takie jak rany, owrzodzenia i odleżyny. Może być również stosowany do skóry suchej, dojrzałej z mikropęknięciami naskórka. Miód manuka wspomaga regenerację skóry, odżywia i rewitalizuje skórę. Warto podkreślić działanie antybakteryjne, które jest stosowane przy cerze trądzikowej i ma wiele wad. Miód manuka jest stosowany w kosmetykach, takich jak kremy i balsamy.