O dobroczynnych właściwościach miodu pszczelego nie trzeba nikogo przekonywać. W przypadku miodu, chętnie wchodzimy z nim w okres jesienno-zimowy, aby wzmocnić odporność i dostarczyć niezbędnych witamin, minerałów i innych niezbędnych związków. Znając pozytywne nastawienie do miodu, nie jest zaskakujące, że nowozelandzki miód manuka od BEE wzbudził duże zainteresowanie. Czy jest jakaś istotna różnica między tym miodem a miejscowym miodem wielokwiatowym lub miodem pitnym?

Nowozelandzki skarb miodu manuka z daleka

Niedawno, kilka lat temu, w polskich sklepach i aptekach pojawił się importowany z Nowej Zelandii miód manuka. Składa się z pyłku i nektaru z kwiatów krzewu Manuka. Roślinę można znaleźć na wyspach Nowej Zelandii i w południowo-wschodniej Australii. Średnia długość manuka wynosi 5 stóp, ale niektóre okazy mogą osiągnąć wielkość dużego drzewa. Jej kwiaty są małe, różowe i wyglądają jak gwiazdy. Smak i konsystencja miodu manuka jest zupełnie inna niż miodu, który znamy w Polsce. Ma mocny burgundzki kolor i najmocniejsze nuty kwiatowe i gorzkie.

Dlaczego jest tak zdrowy?

Miód manuka jest uważany za najzdrowszy miód na świecie. W jaki sposób jest on wyjątkowy? Wynika to z wysokiego poziomu methylglyoxalu znajdującego się w nektarze kwiatu manuka. W miodzie manuka stwierdzono go jednak w większych ilościach niż w jakimkolwiek innym miodzie z polskiego ula. Methylglyoxal jest substancją o silnych właściwościach antybakteryjnych. W miodzie manuka znaleziono także inne związki (flawonoidy, kwasy fenolowe, leptyna).

Skąd bierze się tak wysokie stężenie methylglyoxalu w miodzie manuka?

Występuje jako produkt pośredni metabolizmu fosforanu trójwęglowego i znajduje się w miodzie wraz z pozostałym związkiem – dihydroksyacetonem. Podczas przechowywania miodu w temperaturze 37°C ilość methylglyoxalu systematycznie wzrasta. Dlatego w procesie produkcji miód przechowywany jest w beczkach i w odpowiedniej temperaturze nawet do dwóch lat, aby zwiększyć zawartość MgO w miodzie. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż przegrzanie miodu może prowadzić do powstania innej substancji rakotwórczej. Dlatego miód powinien być wybierany tylko ze sprawdzonych źródeł.

Właściwości zdrowotne miodu manuka

Aktywność antybakteryjna MGO w miodzie manuka została dobrze udokumentowana. Wykazano, że miód manuka ma silne działanie na wirusy grypy i ospy wietrznej oraz hamuje ich rozmnażanie. Dlatego może być stosowany jako wsparcie w leczeniu chorób wywołanych przez te patogeny.